V poslední době je stále populárnější využívat darů přírody, abychom ušetřili nejen svou peněženku, ale také prostředí, ve kterém žijeme. A není nic jednoduššího a praktičtějšího, než využít k úspoře dešťovou vodu. Můžete ji totiž použít při mytí, splachování WC, zalévání zahrady a dalších činnostech, které by jinak vyžadovaly plýtvání pitnou vodou. Podle statistik lze až 50% vody, kterou používáte nahradit vodou dešťovou. Jak ale takovou dešťovku nachytat a uchovat?
Co na chytání dešťové vody?
Nejjednodušším řešením jsou jímky na dešťovou vodu. Jsou umístěny pod zemí a neruší tedy pozemek. Dešťová voda je sváděna ze střechy do okapů a dále do nádrže pod zemí. Zde musí být umístěn filtr, který zabraňuje nečistotám, aby se dostaly do vody. Další výhodou podzemních jímek je to, že udržují poměrně nízkou teplotu i v letních měsících. Nedochází tak k množení škodlivých bakterií.
Jakou výhodu mají ještě jímky na dešťovku?
Tyto jímky mají ještě jednu výhodu. Zabraňují rozlévání dešťové vody po pozemku a chrání jej tak před podmáčením, které by mohlo mít fatální následky. Nasazují se především v chatových osadách, či u chat a chalup, které nemají připojenou kanalizaci. Dále u rodinných domů bez přepadu a v zahrádkářských koloniích.
Jakou vybrat?
Na trhu je celá řada řešení, doporučit lze především výrobky Mirosep. Ke každé jímce dostanete montážní plán a vězte, že není nic těžkého si takto jímku nainstalovat sám. K dispozici je celá řada produktů v závislosti na jejich velikosti a materiálu a jejich usazení je velmi jednoduché a praktické. Každá jímka má bezpečnostní přepad, kterým odtéká voda z jímky při jejím naplnění dále do kanalizace nebo vsakovací jámy na pozemku.